Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím. Za necelý rok výstavby se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr.
1.Prohlídková trasa s průvodcem
Její součástí je pěchotní srub T-S 73 s vojensko-historickou expozicí, unikátní rozestavěné podzemí pevnosti a vyzbrojený objekt lehkého opevnění. Více o prohlídkové trase »
2. Základové desky pevnostních objektů
Jedná se o dva rozestavěné pěchotní sruby (T-S 72 a T-S 74). V létě 1938 bylo u obou z nich postaveno bednění a objekty připraveny k betonáži. Vzhledem k podpisu mnichovské dohody a odstoupení pohraničí k výstavbě srubů nedošlo a na staveništi zůstaly pouze jejich základové desky.
3. Zákopy z roku 1938
Na stachelberské tvrzi byl v létě 1938 vybudován rozsáhlý systém polního opevnění. Skládal se z bojových a spojovacích zákopů a palebných postavení pro kulomety. Část tohoto systému je opravena a zpřístupněna veřejnosti.
4. Naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“
Všechny uvedené atraktivity v areálu pevnosti Stachelberg propojuje cesta s řadou informačních panelů. Z ní vychází 7,5 km dlouhá naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“.
5. Občerstvení s posezením
Občerstvení je umístěno v těsné blízkosti pěchotního srubu s expozicí. Funguje ve dnech, kdy je otevřena pevnost, a to v období hlavní turistické sezóny od počátku května do konce září. V nabídce jsou teplé a studené nápoje (pivo, pito, limo, čaj, káva, tvrdý alkohol), rychlá teplá jídla (párek v rohlíku, klobásy, bramboráky, hranolky apod.). Občerstvení je otevřeno v době od 11 do 16 hod.
6. Altán
Dřevěná zastřešená stavba v těsné blízkosti pěchotního srubu s expozicí. Slouží potřebám Občanského sdružení Stachelberg, během otvírací doby na pevnosti je však plně k dispozici návštěvníkům – zejména jako úkryt před deštěm. Zároveň si zde návštěvníci mohou rozdělat oheň (dřevo je v altánu) a připravit jídlo (opéci párky, klobásy, maso apod.). V případě zájmu může altán v odpoledních a večerních hodinách sloužit různým skupinám a organizacím k pořádání akcí a posezení – v altánu je udírna, v sezóně je k dispozici WC. Takovéto akce je možno dojednat s vedením Občanského sdružení Stachelberg, tel.: 773 330 378, 731 629 531, 776 172 350.
7. Vyhlídka
Návrší Stachelbergu poskytuje nádherné výhledy do okolní krajiny – od Vraních hor na východě, přes Bor, Hejšovinu, Králický sněžník, Jestřebí hory a Orlické hory na jihu až po Zvíčinu na západě. Na výhledech je k dispozici panoramatický náčrt terénu s názvy jednotlivých pohoří a kót.

Kontaktní údaje:

telefon: 773 330 378
adresa: Mezi městy Trutnov a Žacléř na vrcholu terénního hřbetu nad vesnicí Babí.
e-mail: stachelberg@post.cz
web: http://www.stachelberg.cz/

Související příspěvky:

  1. Dělostřelecká tvrz Hanička
  2. Dělostřelecká tvrz Bouda
  3. Villa Dreucici – tvrz Dřevčice
  4. Tvrz Hummer